مواد اولیه فیلترهای هوا‏

 

مواد اولیه فیلتر هوا

 

در تولید فیلتر هوای خودرو مواد اولیه گوناگونی از جمله مواد پلی یورتان و کاغذ و چسب فیلتر هوا و… مورد نیاز می‌باشد. مواد اولیه جهت فیلتر هوا از موادهایی هایی تشکیل شده است که انتخاب آنها با متخصصان فعال در حیطه ساخت دستگاه تولید فیلتر هوا می باشد.

این قطعه بسته به مرغوب یا نامرغوب بودنش از متریال های متفاوتی ایجاد شده است.نکته قابل توجه این است که تامین مواد اولیه فیلتر هوا بسیار اختصاصی و با اندازه معین و توسط متخصصین این زمینه باید انجام شود.

 مواد اولیه فیلتر هوا فوم پلی یورتان

 یکی از مواد اولیه جهت تولید فیلتر هوای ماشین می‌باشد که از واکنش شیمیایی دو مایع پلی ال و ایزو ایجاد می‌شود. پلی یورتان یک رزین یا چسب پلیمری است که براساس شرایط تولید بی‌رنگ یا شیری رنگ یا نارنجی رنگ می‌ شوند.

رزین پلی یورتان حاوی یک پلی ال پایه است که مواد افزودنی، به آن افزوده می شود. ماده ایزوسیانات یا ایزو، مایعی قهوه ای رنگ یا بی رنگ است که جهت سخت کننده برای تولید فوم پلی یورتان استفاده می گردد.

در تولید فوم فیلتر هوا استاندارد، احتیاج است پلی ال و ایزوسیانات به خوبی و با نسبت معینی با هم ترکیب شوند تا زنجیره های پلیمری پلی یورتان به خوبی ایجاد شود. ترکیب مواد پلی یورتان معمولا توسط دستگاه تزریق انجام می گردد.

این دستگاه از دو تانک برای نگهداری مایع پلی و ایزو، هد تزریق مواد به داخل قالب فیلتر، شیلنگ یا لوله جابه جاکننده مواد از تانک و سر هد و همچنین پمپ برای جابه جایی مایع پلی و ایزو از تانک با سر هد می‌باشد. فشار لازم برای مخلوط کردن دو مایع پلی و ایزو به وسیله هد دستگاه تأمین می گردد.

برای تولید فیلتر هوا استاندارد و با کیفیت علاوه بر ترکیب مناسب بین پلی و ایزو، نسبت ترکیب واکنش نیز باید با ‌دقت رعایت شود. در واکنش پلی یورتان عامل OH پلی ال با گروه NCO ایزوسیانات ترکیب می شود و ایجاد فوم پلی یورتان را می دهد.

براساس مقدار عدد هیدروکسیل رزین پلی ال و عدد NCO ایزوسیانات نسبت ترکیب واکنش به وسیله سازنده مواد پلی یورتان تعیین می شود. هر چه قدر تعداد شاخه‌های فعال رزین پلی ال کمتر باشد، فوم جهت ایجاد واکنش به ایزوسیانات کمتری احتیاج دارد.

افزودن هرگونه ناخالصی و فیلر و مواد پرکننده مثل کربنات کلسیم یا پودر پی‌وی‌سی به رزین پلی ال براساس اینکه ماده های فعالی نیستند و در واکنش های شیمیایی شرکت نمی‌کنند باعث نیاز کمتری به ایزوسیانات می‌ شود. البته تفاوت در نسبت ترکیب مواد دو سازنده مواد پلی یورتان حتما به معنی داشتن فیلر در پلی نیست و در بعضی موارد بستگی به فرمول شیمیایی سازنده مواد پلی یورتان دارد و ممکن است نسبت ترکیب مواد گوناگون باشد.

انواع دستگاه تزریق فشار فوم

 

مواد اولیه فیلتر هوا

 

دستگاه تزریق پلی یورتان نسبت به میزان فشار ترکیب و ترکیب دو مایع در سر هد به دو حالت فشار پایین و فشار بالا، تقسیم بندی می شوند.

دستگاه تزریق فوم فشار بالا همان گونه که از اسمش مشخص است با فشار بالا دو مایع پلی و ایزو را با هم ترکیب می نماید و در نتیجه موجب واکنش تشکیل فوم پلی یورتان می شود و محصول با کیفیتی در برابر با دستگاه تزریق فشار پایین ایجاد می کند.

از مزایای دیگر دستگاه تزریق فشار بالا در تولید فیلتر هوا، تمیز بودن آن است زیرا هیچ گونه مواد پلی یورتانی در داخل هد دستگاه باقی نمی ماند اما در دستگاه تزریق فشار پایین، به دلیل باقی ماندن مواد پلی یورتان داخل هد دستگاه واکنش می دهد و از همین رو در داخل هد دستگاه، ضروری است فوم پلی یورتان به جای مانده با حلالی مثل متیلن کلراید شست و شو و پاک شود. با توجه به اینکه متیلن کلراید با فشار باد پخش می گردد باعث آلود کردن هوای محیط هم شود.

 

بهترین مدل دستگاه فشار فوم جهت ساخت فیلتر هوا

 

براساس قیمت بالای دستگاه تزریق فشار بال، در کشور ما معمولا از دستگاه تزریق فشار پایین جهت تولید فیلتر هوا استفاده می کنند. باید دقت کنید که در این دستگاه باید برای ذخیره حلال متیلن کلراید یک تانک ذخیره قرار دهید.

برای ساخت  فیلتر هوا معمولا دیده می شود اشخاصی در منزل به صورت دستی اقدام می کنند که به علت ایجاد مشکل های تنفسی و پوستی که این مواد شیمیایی ایجاد می کنند این امر به هیچ وجه توصیه نمی شود. رقابت با تولید کنندگان فیلتر هوا که دارای دستگاه می باشند، هم از نظر کیفیتی و هم مالی، به هیچ وجه برای این اشخاص که به صورت دستی کار می کنند، امکان پذیر نمی‌باشد.

مواد اولیه فیلتر هوا جهت تولید 

  • قالب انواع فيلتر هوا :

 

مواد اولیه فیلتر هوا

 

معمولا قالب های تزریق پلاستیک جهت تولید انبوه از یک قطعه پلیمری استفاده می شود، هر قطعه پلاستیکی که در اطراف ما وجود دارد از یک قالب ایجاد شده است.

این قالب ها از پرکاربردترین قالب ها است و محصول خروجی از این قالب ها در زندگی ما بسیار یافت می شوند. از جمله قالب هوای تولید فیلتر هوا می توان به تولید قالب فیلتر هوای خودروهای داخلی و خودرو های خارجی اشاره کرد. تعيين تعداد حفره و محفظه قالب از نکته های مهم طراحی قالب های تزريقی است.

  • كاغذ فيلتر هوا :

 

مواد اولیه فیلتر هوا

 

 

کاغذ فیلتر هوا از رزین و مواد سلولزی ایجاد شده است که نفوذ پذیری معینی را نسبت به هوا دارند.برای تعیین و مشخصات دقیق کاغذ مناسب جهت ایجاد فیلتر هوا ازمایشی انجام می شود که معین می کند که الیاف کنف همراه با نوعی زرین اکریلیک با پایه ای که به خود متصل می شود با دمای تبدیل شیشه ای در حدود محدوده ۲۰تا۳۰درصد وزنی برای ایجاد کاغذ فیلتر هوا مناسب است یا خیر.

 

  • قالب های تزریق پلاستیک :
  •  

قالب پلاستیکی یکی از مواد اولیه فیلتر هوا است که قبل از آن باید قالب پلاستیکی را با قالب های تزریق پلاستیک و به کمک ماشین های تزریق پلاستیک آماده سازی کرد.

 

  قالب تزریقی چند  بخش اصلی وجود دارد

 

قالب تزریقی به دو بخش ثابت -نيمه ثابت قالب كه در اين نيمه مواد گرم تزريقي پلاستيك تزريق مي گردند.

 بخش متحرك -نيمه محرك قالب كه در بخش متحرك ماشين تزريق بسته شده و سيستم و مكانيزم بيرون اندازی قطعه ها معمولا در آن جای دارد.

 

 در منابع مواد اولیه فیلتر هوا خودروهای سبک و سنگین آمده است :

نامنوعطریقه مصرف
p.v.cپودربه صورت شیرابه یا خمیر به کار می رود
روغن d.o.pمایع حلال در ترکیب با p.v.c به کار می رود
کربناتپودر گچبه شیرابه p.v.c حالت پرکن و ارزان کننده می دهد
روغن اپوکسیرزیندر مواد شیرابه مخصوص با p.v.c خاص برای کشش بالا و چسبندگی آن بکار می رود
فسفیت هارزین های حرارتیدر جهت بالا بردن درجه حرارت بسپاره بکار می­ رود
رنگ هاپودری خمیریبا رنگ های مخصوص مواد به حالات مختلفی و رنگ های دلخواه در می­ آید
کاغذسلولزصافی مخصوص هوا با قدرت های مکش و کارایی‌های مختلف
چسب های حرارتیخمیر بسپارهدر جهت اتصال فلز و کاغذ و رابطه های دیگر
چسب خشکمایع خمیری در جهت اتصال فلز با مواد پلاستیک و اتصالات کاغذ و مواد پلاستیک و با خود بکار می ­رود
توری و پانچفلزیدر جهت استحکام اتصالات عرضی و طولی و کیفیت محصول بکار می­ رود
ورق آهن و حلبفلزیبه صورت گرده پرس یا چرخ کاری در جهت تولید اتصالات بکار برده می­ شود
چسب های پلی استررزین های ترکیبیبه صورت دوقلو یا ترکیبی برای اتصالات غیر فلزی با مقاومت حرارتی متوسط بکار می­ رود
رزین های اپوکسیرزین های ترکیبیبه صورت ترکیبی برای اتصالات غیر فلزی و فلزی با مقاومت حرارتی بالا بکار می ­رود
هاردنرها و خشک کنهاجزء دومبرای تسریع یا بعنوان کاتالیزور برای رزین ها بکار می ­رود

 

برای تولید انواع فیلترهای هوای خودرو نیاز هست که مواد اولیه فیلتر هوا رو با اصول استاندارها و فرمول ترکیبی مواد اولیه فیلتر هوا را بدانیم .