فيلتر هواي کابين مسافر

فیلتر هوای کابین مسافر

فيلتر هواي کابين مسافر

 

يکي از اجزا سيستم تهويه خودرو هاي جديد که معمولا جزو موارد تعويضي در دوره هاي سرويس و نگهداري اتومبیل شما محسوب مي گردد، فيلتر هواي کابين مسافر مي باشد.

 

 

فيلتر هواي کابين مسافر

 

هواي ورودي به کابين خودرو به وسیله سيستم تهويه مطبوع و یا بخاری، توسط اين قطعه فيلتر می شود و از ورود گرد و غبار و ساير محرک هاي تنفسي به داخل کابين جلوگيري می نماید و موجب مي شود که بیشترین مقدار هواي تميز با کمترين آلودگي هوا و صدا از دريچه هاي ورودي داشبورد وارد کابين خودروتان شود.

فيلتر هواي کابين مسافر قطعه اي است جهت تصفيه ذره های گرفته شده از هواي وارد شده به سيستم تهويه خودروي شما اين قطعه باعث بهبود کيفيت و تصفيه هواي داخل ماشین می شود و از ورود هرگونه آلايندگي و کثیفی به داخل کابین خودداری می کند.

بيشتر فيلتر هوا از کاغذ پليسه دار که کاربرد گوناگونی دارند و در مدل های مختلف دارند تشکیل شده اند. بعضي از این فیلترها ترکيبي از پنبه و کاغذ هستند و بعضي از آنها هم مانند فيلتر پنبه اي در کارتريج هستند.

دقت شود در بعضي مواقع فيلتر هواي کابين با فيلتر هواي دروني احتراق سوخت موتور اشتباه گرفته مي شود. فيلتر هواي دروني احتراق سوخت مانع از ورود ذرات به داخل موتور می گردد.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد در تعويض روغني با پيشنهاد فيلتر هوا خودروتان توسط تعمیرکار مواجه شده باشید و اين توصیه به این دليل است که گرفتگي و پر شدگی فيلتر از آلودگی ها، در عملکرد موتور تاثير می گذارد.

 

برای مشاهده مطالبی در مورد تولید فیلتر هوا ، مواد اولیه تولید فیلتر هوا، دستگاه فیلتر هوا ، دستگاه چین کن فیلتر لطفا کلیک نمایید

 

فيلتر هواي کابين خودروي خود را تعويض نمایید

 

فيلتر هواي کابين مسافر

 

خودروهايي که در شهر هاي پررفت و آمد و شلوغ و یا در ترافيک هاي شهري چندین ساعت مي مانند، تعويض فيلتر هواي کابين جزو موارد اصلي در نگهداري از ماشین تان به شمار ميرود که هم باعث بهبود و گردش سيستم تهويه می شود و هم در بهبود کيفيت گردش هواي خودرو تاثیر مستقیم می گذارد.

 

فيلتر هواي کابين خودرو در کدام بخش خودرو قرار دارد؟

 

فيلتر هواي کابين ماشین و يا فيلتر هواي کولر در بخش هاي گوناگون ماشین با توجه به مدل خودرو قرار گرفته است. در بعضی از ماشین ها در جایی قرار گرفته اند که امکان دسترسي به آن جهت پاک کردن و تعويض راحت تر است. ولي در همه خودرو ها این گونه نیست و در بعضی از خودروها تعويض و پاک کردن اين فيلتر ها خیلی مشکل است.

 

فيلتر هواي کابين مسافر

 

بیشتر فيلتر هواي کابين ماشین بعد از فن در سيستم تهويه قرار گرفته است و برخی از آنان در دريچه کوچک محفظه فن قرار دارند. در بیشتر خودروها در بخش پايينی صندلي جلويي سرنشين جلو و جای پاي سرنشين جلویی قرار دارد.

 

فيلتر کولر همان فيلتر کابين خودرو است

درست است! در بعضی موارد سازندگان اين ها را A/C فيلتر و يا فيلتر تهويه یا کولر مي نامند و بقيه آنها را به عنوان فيلتر کابين مسافر مي شناسند. به هر ترتیب آنها همان نقش باز دارنده آلودگی ها و گرد و غبار و کثیفی های ديگر هواي کابين خودرو به شمار مي رود.

 

آيا تعويض فیلتر هوای کابين خودرو ضروري است

فيلتر کثيف کابين مسافر موجب کارايي پايين سيستم تهويه و هدر رفتن توان کولر مي گردد. و نیز باعث کاهش جريان هواي داخل کابين اتومبیل شما مي شود. در همچين مواقعی و درهنگام افزايش درجه هواي کابين خودرو که نياز زیادی به کولر داريم سيستم تهويه کولر کار مشکلي خواهد داشت.

 

تعويض فيلتر هواي کابين در خودرو شما بسیار مهم است و اين تعويض باعث سلامتي سرنشينان خودروتان می شود. فيلتر هواي کابين مسافر از موارد مهم سيستم تهويه است که باعث از بين رفتن بخش بزرگی از آلودگي هاي هوا داخل کابين می گردد و از سرنشينان در برابر انواع آلودگي ها محافظت می کند.

 

جايگزيني فيلتر هواي کابين خودرو

 

 

فيلتر هواي کابين مسافر

تعويض فيلتر هواي کابين مسافر تقریبا عمل آسانی است. خودروهاي جديد معمولا تجهیز به يک و بيشتر از يک فيلتر کابين مي باشند. فيلتر هواي کابين خودرو موجب ورود هواي تازه از دريچه هاي داشبورد می گردد.

 

زمان تعويض فيلتر هواي کابين خودرو

بر اساس گفتگوي اکثريت تولیدکنندگان خودرو تعويض فيلتر کابين باید سالي يک بار، انجام گيرد.به هر حال اگرچه خودروي شما در مناطق آلوده بیشتر قرار دارد و نیز در جاده هاي خاکي مورد استفاده قرار مي گيرد باید شما توجه بيشتري نسبت به تعويض فيلتر هواي کابین خود داشته باشيد در چنين شرایطی تعويض فيلتر هواي کابين خودرو از هر 6 ماه و يا 7 تا 9 هزار کيلومتر کارکرد پيشنهاد می گردد.

نقش فیلتر هوای داخل کابین در روزهای آلوده

فیلتر کابین خودر تاثیر بسیاری در هوای داخل کابین جهت تنفس سرنشینان در روز‌های آلوده دارد. این فیلتر جهت جلوگیری از ورود ذرات معلق هوای وارد شده به داخل کابین شماست و به تصفیه هوای درون کابین خودرو شما کمک می‌کند.

تعویض فیلتر هوای کابین جزو موارد اصلی در نگهداری از خودر به حساب می‌آید که نه تنها به بهبود و گردش سیستم تهویه کمک می‌کند بلکه در بهبود کیفیت گردش هوای خودرو نیز موثر می‌باشد. تعویض فیلتر هوای کابین خودرو، به مسافران این اجازه را می دهد تا هوای پاک و تازه استنشاق کنند، و از سفر خود لذت ببرند.

اگر فیلتر به موقع تعویض نگردد، چه رخ می دهد

 

فيلتر هواي کابين مسافر

 

اگر فیلتر هوای کابین خود را تعویض نکنید، مسلما فیلتر با آلودگی و ضایعات احاطه می‌شود و خب به طبع آن بازدهی فیلتر خودرو شما کم می‌شود و موجب می شود تا از حجم هوای داخل محفظه کابین شما بطور مداوم کم تر ‌شود که باعث ایجاد بوی بد در خودرو می گردد. تعویض فیلتر هوای کابین مسافر موجب افزایش چشم گیر کیفیت هوا در داخل وسیله نقلیه شما می شود.

 

جمع بندی

شایان ذکر است زمان تعویض فيلتر هواي کابين مسافر بسته به محیطی دارد که در آن زندگی می‌کنید، برای مثال در کلان شهر‌ها با ترافیک های سنگین و یا شهرهای جنوبی کشور که مقدار ریزگرد‌ها و گرد و غبار بیش تر از حد مجاز می‌باشد، توصیه می‌شود در مدت زمان کوتاه تری اقدام به تعویض فیلتر هوای کابین خودرویتان نمایید تا زمان‌هایی که در ماشین هستید در محیطی مطبوع‌تر تنفس کنید.

 

 

 

 

منبع :  https://www.amazon.com/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *