آیا فیلتر هوا در مصرف سوخت ثاثیر دارد

نقش فیلتر هوا در مصرف سوخت

فیلترهوا وسیله ای است که در ماشین، بر سر راه هوای وارد شده به موتور قرار می گیرد.فیلتر ها ذرات و ناخالصی های موجود در هوا را جذب می کنند. فیلتر هوا از جمله امکانات لازم و ضروری در خودرو می باشد. فیلتر هوا به دلیل داشتن خاصیت جذب ذرات در هوا، مانع از ورود گرد و غبار و یا ذرات آلوده در هوا به داخل موتور ماشین می گردد.

در حالت معمول موتور ماشین بر اساس هر گالن سوخت از هزار گالن هوا استفاده می‌کند. از همین رو برای سوخت صحیح ماشین باید از فیلتر هوا استفاده کنیم و نقش فیلتر هوا در مصرف سوخت بسیار حایز اهمیت است.

وظیفه فیلتر هوا

 

 

نقش فیلتر هوا در مصرف سوخت

در حقیقت مسئولیت فیلتر هوا تنظیم کردن میزان هوای وارد شده به موتور و جذب آلودگی و ذرات موجود در هوا است. حتی می توان گفت همانظوری که ریه در بدن انسان ها نقش اساسی و بسزایی دارد؛فیلتر هوا نیز در خودرو تاثیر مهمی دارد و وجودش بسیار ضروری است و در صورتی که به موقع تعویض نگردد در تنفس خودرو باعث ایحاد مشکلاتی خواهد شد.

همچنین تمیز نبودن فیلتر هوای خودرو موجب می شود تا میزان مصرف سوخت بنزین تحت تاثیر قرار گیرد و اگر فیلتر به موقع عوض نگردد و کثیف شود هوا به شکل درست به سوخت نمی‌رسد و مصرف سوخت در اتومبیل افزایش پیدا می کند .فیلتر هوا هم در موتور خودرو و هم در کابین خودرو کاربرد دارد و حتی هوای ورودی داخل کابین ماشین را نیز تصفیه می‌کند.

 

نقش فیلتر هوا در خودرو

 

بزرگترین نقش فیلتر هوا در مصرف سوخت ماشین ، تصفیه هوای وارد شده به موتور و سیستم سوخت خودرو است.هزینه تعویض فیلتر هوای ماشین بسیار کم می باشد و به آسانی قابل تعویض است اما در صورت عدم توجه به تعویض به موقع فیلتر، می تواند مشکلات و هزینه سنگینی را به دنبال داشته باشد.

عدم تعویض به موقع فیلتر هوا از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست و کثیف شدن و عدم تعویض به وقت آن علاوه بر اینکه باعث افزایش مصرف سوخت بنزین می شود همچنین باعث ناقص سوختن بنزین و در پی آن آلودگی هوا می شود. از همین رو می‌توان گفت فیلتر هوا باعث می شود تا از محیط زیست حفاظت شود.

 

ما می توانیم با تعویض به وقت فیلتر هوای ماشین خود ،توانایی موتور ماشینمان را بالا ببریم و در مصرف سوخت خودرو صرفه جویی کنیم همچنین موجب می شود تا محیط زیستی پاک و تمیزی داشته باشیم.

 

برای مشاهده مطالبی در مورد تولید فیلتر هوا ، مواد اولیه تولید فیلتر هوا، دستگاه فیلتر هوا ، دستگاه چین کن فیلتر لطفا کلیک نمایید

 

کاهش مصرف سوخت

 

نقش فیلتر هوا در مصرف سوخت

 

یکی از مهم ترین دلیل تعویض منظم فیلتر هوا، کاهش میزان مصرف سوخت است. براساس یافته های تحقیقات انجام شده، تعویض فیلتر هوای کثیف، موجب می شود تا مصرف سوخت کم شده و تا نزدیک به 14 درصد عملکرد خودروهای نوع کاربراتوری بهتر شود.همچنین تعویض به موقع فیلتر هوا، موجب می شود 6 تا 11 درصد از شتاب خودروهای انژکتوری بهبود پیدا کنند.

همچنین به استناد به تحقیقات می توان گفت این امر موجب افزایش 10 درصدی مسافت پیموده شده را به همراه دارد که باعث صرفه‌جویی مالی به ازای هر گالن سوخت می‌شود. بدون توجه به این اعداد نیز، می‌توان خیلی ساده به این مزیت پی برد که فیلتر هوای پاک و تمیز موجب بهبود جریان هوای وارد شده به موتور می شود و عملکرد آن را افزایش می دهد و نیز مصرف سوخت را کاهش می‌دهد.

با تعویض به موقع فیلتر هوای ماشین و تمیز نگه داشتن آن ،راندمان موتور ماشین افزایش پیدا می کند و احتراق سوخت اتومبیل کامل تر شده و به میزان قابل توجهی در مصرف سوخت خودرو صرفه جویی می شود.

جهت احتراق موتور خودرو لازم است ترکیبی از اکسیژن و هوا وارد محفظه موتور شوند و نباید هیچ نوع مواد مضر و گرد و خاک وارد موتور ماشین شوند و در صورتی که این اتفاق رخ دهد و ماده های مضر وارد موتور خودرو شوند کارایی موتور خودرو دچار مشکل می شود.

هوایی که وارد خودرو می شود حاوی ذره های گرد و غبار و شن و ماسه است و فیلتر هوا که درمسیر ورود هوا به درون موتور خودرو قرار دارد از وارد شدن غبار همراه هوا به درون موتور جلوگیری می کند و با حرکت ماشین، هر کیلومتر هوا به همراه گرد و غبار بر روی این قطعه انباشته می شود و پس از مدتی باعث افزایش میزان گرد و غبار انباشته شده روی آن می شود که مقاومت فیلتر هوا بیشتر می شود و از وارد شدن اکسیژن و هوای لازم جهت سوخت موتور جلوگیری می کند این امر باعث کاهش قدرت موتور و افزایش مصرف سوخت می شود.

 

فیلتر هوا و موتور خودرو

 

نقش فیلتر هوا در مصرف سوخت

بدون فیلتر هوا مقادیر زیادی از ذرات آلاینده، قادرند قسمت های مهم موتور مثل رینگ پیستون و سوپاپ ها و یاتاقان و بدنه داخلی سیلندر را دچار سایش و فرسایش کند.

 

ذرات گوناگون با شکل ها و اندازه های مختلف مثل گرد وغبار و دوده و رطوبت و… درهوای وارد شده به موتور وجود دارد که در صورت عدم جلوگیری از ورود آن ها به موتور، موجب ایجاد صدمات جدی به موتور می شود و فیلتر ها از ورود این ذرات به داخل موتور جلوگیری کرده و موجب احتراق مناسب و حفاظت از موتور می شوند.

بررسی فیلتر هوای خودرو

جهت بررسی فیلتر ،درپوش آن را باز کنید که این درپوش به وسیله بست ها یا اتصالات دیگر نگه داشته شده است.و فیلتر را در بیاورید و در برابر تابش نور خورشید قرار دهید.اگر فیلتر خیلی تیره بود و پرتوهای عبور شده از آن کم بود ، نشانه گرفتگی بیش از حد فیلتر و کثیف بودن آن است و باید آن را در اسرع وقت تعویض نمایید.

با همه این تفاسیر فیلتر کثیف و نامناسب باعث افزایش میزان مصرف بنزین می شود. به علت هزینه بالا سوخت، تعویض دیر وقت فیلتر هوا و غیر استاندارد بودن آن، از نظر اقتصادی برای دارندگان اتومبیل مقرون به صرفه نیست.

همچنین بر اثر کثیف و نامرغوب بودن فیلتر هوا ،بنزین به شکل ناقص می سوزد و ناقص سوختن بنزین، باعث آلودگی شدید هوا و آسیب به محیط زیست می شود.

 

همچنین تعویض منظم و به موقع فیلتر، باعث افزایش عمر موتور خودرو می‌شود زیرا این قطعه مانع از ورود هرگونه آلودگی به موتور و بخش های مهم آن مثل سیلندرها و پیستون‌ها می گردد. موتور به علت ورود ذرات خیلی کوچکی به اندازه دانه‌ نمک دچار آسیب شده که تعمیر آن هزینه‌های بسیار سنگینی را بر دوش صاحب خودرو وارد می کند .

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *