فیلتر کابین خودرو چیست

فیلتر نمدی خودرو

فیلتر نمدی خودرو یا کتان از پنبه تشکیل شده است و در اتومبیل فیلترهای نمدی مختلفی وجود دارد که هرکدام از آن ها وظیفه مشخصی نیز دارند .اگر کاپوت ماشین را باز کنیم در قسمت محفظه های موتور نیز فیلترنمدی رامی توانیم مشاهده کنیم .این فیلترها دارای انواع گوناگونی مثل فیلتر کابین و فیلتر هوا و فیلتر روغن و سوخت و …. هستند دراین بخش انواع فیلترها را شرح می دهیم .فیلترسوخت ازچندین صفحه نمدی ساخته شده که بایدآلودگی های موجود در سوخت خودرو را تصفیه کند محل قرارگیری فیلترهای سوخت باتوجه به نوع اتومبیل متفاوت می باشد .

در بعضی از خودروها این فیلتردر مسیر انتقال سوخت ودر انواع دیگر فیلتر سوخت نیز درمخرن قرار می گیرد قطعات خودرو در هنگام کارکرد دچار اصطکاک شده که موجب ایجاد ذرات و خرده های آهنی می شود و فیلتر نیز این ذرات را با استفاده ازروغن تصفیه می کند که این نوع از فیلترهای نمدی را فیلتر روغن می نامند.محل قرارگیری این فیلتر در پایین موتور است و وظیفه آن جدا کردن مواد و ذرات اضافی از روغن خودرواست .فیلترکابین خودرو باید هوایی که به داخل کابین وارد می شود را از آلودگی و گردوغبار پاک کند یکی دیگر از انواع تصفیه کننده های هوا فیلتر ورودی هوا است و از پشم و کنف و …. تشکیل شده است که این فیلتر باید هوای ورودی به موتور را از آلاینده ها پاک و تصفیه کند.

برای مشاهده مطالبی در مورد تولید فیلتر هوا ، مواد اولیه تولید فیلتر هوا، دستگاه فیلتر هوا ، دستگاه چین کن فیلتر لطفا کلیک نمایید

چه زمانی باید فیلتر کابین خودرو عوض شود

فیلتر نمدی خودرو

فیلتر خودرو درصورت خرابی علائمی را به ما نشان می دهد که به راحتی می توانیم فیلتر معیوب را تشخیص داده و نیزآن را تعویض کنیم تا با عوض کردن آن موتور خودرو شما دچار مشکل نشود یکی از انواع فیلترهای اتومبیل فیلتر هوا کابین است و در صورتی که دچار مشکل شود تهویه مطبوع به خوبی کار نکرده وهوا درست تصفیه نمی شودکه علائم خرابی این فیلتر در خودرو به صورت افزایش صدای فن مشخص می شود و بوی نامطبوع نیزدرخودرو به ما نشان می دهد فیلتر هوا کابین باید تعویض گردد .

فیلترورودی هوا گاهی اوقات کثیف شده و نیاز به تعویض دارد هنگامی که این فیلتر آلوده می شود مقدار سوخت اتومبیل افزایش می یابد و یکی ازنشانه های دیگر خرابی آن روشن شدن چراغ خودرو است که این مسیله به علت کثیف بودن فیلتر ورودی هوای خودرو می باشد.

گاهی اوقات صداهای اضافی از داخل موتور خودرو شنیده شود که دراین حالت قطعات داخلی موتور روان وراحت کار نمی کنند ویکی از عواملی که باعث افزایش سر وصدا در اتومبیل می شود نیز فیلتر روغن کثیف و آلوده است و روشن شدن چراغ خودرو هم یکی از علائم دیگر فیلتر روغن کثیف است.

چرا باید فیلتر کابین خودرو را عوض کنیم

فیلتر نمدی خودرو

اگر فیلتر نمدی خودرو را به موقع تعویض نکنیم باعث ایجاد مشکلات و آسیب هایی به موتور خودرو میشود. منافذ فیلترها به علت وجود مواد آلاینده و کثیف در سوخت خودرو ها به مرور زمان کهنه و فرسوده شده و عملکرد آن ها نیز ضعیف می شود وقتی که مقدار این مواد کثیف و آلاینده از حد مجاز بگذرد تصفیه هوای خودرو به کندی انجام می شود که منجر به کارکرد شدید موتور و فشار به آن می‌شود و تعویض نکردن به موقع فیلتر سبب می‌شود سوخت خودرو افزایش یافته و موتور نیز فشار زیادی را برای مکش هوا تحمل کند.

خرابی فیلتر علاوه بر اینکه به ماشین آسیب می زند در آلودگی هوا و افزایش مونوکسیدکربن تاثیر می‌گذارد. زمان تعویض فیلتر نمدی خودرو ثابت نمی باشد و با توجه به کارکرد موتور متغیر است البته به طور معمول فیلترها باید هر دو سال یکبار تعویض شوند تا عملکردی بهتر داشته باشند.

عمر فیلترکابین خودرو چقدر است

فیلتر نمدی خودرو

عمر مفید فیلترهوا ثابت نمی باشد و به شرایط و عوامل مختلف بستگی دارد که دراین قسمت آن ها را شرح می دهیم. مقدار کارکرد موتور یکی از عوامل موثر در عمر فیلتر می باشد و هرچه قدر موتور بیشتر کارکند طبیعتا عمر فیلتر هوای نیز کاهش یافته و دچار فرسودگی و کهنگی می شود همچنین نوع جنس وکیفیت نیز از عوامل مهم و تاثیر گذار بر عمرمفید فیلترهای نمدی خودرو می باشد بعضی از افراد نیز از فیلترهای غیر استاندارد و بی کیفیت به دلیل ارزانی استفاده کرده اما این مسئله باعث افزایش سوخت خودرو وحتی آسیب به موتور می شود .

شرایط آب و هوایی نیز از عوامل موثر دیگر بر عمر فیلترها است و در مناطقی که گرد و غبار زیاد و همچنین هوا آلوده است طبیعتا فیلتر نمدی خودرو را نسبت به مناطقی که هوا سالم و پاک است باید زودتر تعویض کنیم.

در سال های اخیر با توجه به افزایش آلودگی ها نسبت به گذشته فیلترها را باید سریعتر تعویض کنیم هریک ازانواع فیلترهای نمدی ویژگی های خاصی دارند ولی یک فیلترحتما باید قابلیت جداکردن ذرات ۵ میکرون یا بزرگتر را داشته باشد.

گاهی بعضی افراد به تعویض فیلترهوا زیاد اهمیت نمی دهند درحالی که همان طورکه توضیح دادیم این مسئله با گذشت زمان به موتور و قطعات آن آسیب زده و باعث افزایش هزینه ها می شود.

یکی از نکاتی که به شما توصیه می کنیم و بهتر برای افزایش عمر مفید فیلترهای نمدی خودرو آن را رعایت کنید این مسیله است که در هنگام سرویس و تعمیر خودرو بهتر روغن و فیلتر خودرو را با هم تعویض کرده زیرا روغنی که از قبل در فیلتر وجود داشته باعث کثیف و آلوده شدن روغن جدید می شود و کارکرد موتور خودرو را ضعیف می کند و این موضوع عمر قطعات ماشین را کاهش می دهد .

به طور کلی انواع مختلف فیلترها از جمله فیلتر کابین خودرو ،فیلتر روغن، فیلتر کابین، فیلتر سوخت و فیلتر هوا در یک خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد تمام این فیلترها در تسهیل جریان هوا و جلوگیری از ورود ناخالصی‌هایی مانند آلودگی و گرد و غبار در سوخت خودرو و موتور آن است.

در صورتی که این فیلترهای خودرو طی مدت زمانی خاص تعویض نشوند، می‌توانند باعث اختلال در کارکرد خودرو شوند. فیلتر نمدی یا کتان نوعی فبیلتر ساخته شده از پنبه است. این نوع فیلتر با استفاده از روش بوریا بافی الیاف و متراکم کردن تولید می‌شود.

فیلتر نمدی خودرو

نمدها را می‌توان به شکل مواد به صورت متوسط، نرم و سخت تولید نمود. در فیلتر نمدی، لایه‌های نمدی و پنبه‌ای بین توری آلومینیومی قرار گرفته و متراکم می‌شوند و در نتیجه هوا را به صورت تمیز عبور می‌دهند. به طور کلی برای تصفیه سوخت‌های آلی از جمله گازوئیل از فیلترهای ظریف میکروتاپ، لوله‌ای یا نمدی استفاده می‌شود.

در فیلترهای نمدی، عامل تصفیه‌کننده هوا به صورت لوله‌هایس از نمد یا چندین صفحه نمدی بر روی هم می‌باشد که تصفیه سوخت و هوای درون موتور را بر عهده دارد. آلودگی‌ها و ناخالصی‌هایی که در سوخت خودرو وجود دارند، در زمان عبور از فیلتر، روی سطح بیرونی نمد باقی می‌ماند و پس از آن سوخت موجود در خودرو به سمت انژکتور فرستاده می‌شود.

منبع : https://www.amazon.com/