فیلتر هوا 

فیلتر هوا

علاوه بر تصفیه هوا ، فیلتر هوا میزان هوای ورودی به موتور خودرو را کنترل می کند. برای سوزاندن بنزین در داخل موتور ، مقدار مشخصی سوخت و اکسیژن لازم است. با وجود فیلتر هوا، مقدار هوای ورودی به موتور تمیزتر و کنترل شده تر است.

متابولیسم موتور خودرو بهبود می یابد ، که در نهایت باعث کاهش مصرف سوخت و افزایش راندمان موتور می شود. اگر میزان اکسیژن وارد شده به موتور خودرو کمتر از مقدار مورد نیاز باشد ، سوخت بیشتری وارد موتور می شود و مصرف بنزین بیشتر می شود.

فیلترهوا قطعه ارزان قیمتی است که تعویض آن نیز هزینه کمی دارد حتی به راحتی توسط مالک خودرو هم قابل تعویض است.

علائم کثیفی فیلترهوای ماشین

فیلتر هوا

فیلترهای هوای کثیف خودرو علائمی را نشان می دهند که ممکن است زمان تغییر فیلترهوا فرا رسیده باشد. علائمی از روشن شدن چراغ سرویس خودرو ، افزایش مصرف سوخت خودرو ، جمله خوب روشن نکردن ماشین ، خوب کار نکردن موتور ، خراب شدن شمع های اتومبیل از جمله این موارد است. با دیدن این علائم بهتر است فیلتر هوای خودرو را بررسی کرده و در صورت آلوده بودن آن را در اسرع وقت تعویض کنید.

فیلتر هوا باید به حد کافی آلودگی ها را جذب کند. اما نباید آنقدر مسدود شود که قدرت مکش موتور را کاهش دهد. برای اشتعال یک گالن سوخت در داخل موتور ، 10 تا 12 هزار گالن هوا توسط موتور از طریق فیلتر هوا مکش می شود. این مقدار زیادی هوا است که در آن ذرات بزرگ توسط فیلتر هوا جذب می شوند. مخصوصاً اگر ماشین در محیط آلوده یا جاده های خاکی در حال حرکت باشد.

زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوا

بازه زمانی تعویض فیلترهوای اتومبیل به عواملی بستگی دارد از جمله اینکه ماشین در چه محیط هایی کار کرده و چند کیلومتر کار کرده و در چه محیط هایی پارک شده است ، بنابراین زمان تغییر فیلترهوا در ماشین با توجه به این شرایط ، حداقل باید فیلتر هوای خودرو هر ساله تعویض شود تا به بالاترین عملکرد خودرو برسد.

فیلتر هوای اتومبیل هایی که در مناطق پر گرد و غبار کار می کنند باید سریعتر تعویض شود. به طور کلی ، فیلتر هوای ماشین باید هر چند ماه یک بار را بررسی شود و در صورت لزوم عوض شود.

نصب فیلترهوا

فیلتر هوا

دسترسی به فیلتر هوا برای تعویض آن در بسیاری از اتومبیل ها آسان است و به ابزار خاصی نیاز ندارد. فیلتر هوای مناسب ماشین خود را پیدا کنید ، درب محفظه فیلتر را بردارید ، فیلتر قدیمی را بردارید و فیلتر جدید را جایگزین کنید.
فیلتر جدید را به درستی نصب کنید و مطمئن شوید که موتور و ورودی هوا پس از بستن درب محفظه، به درستی کار می کنند.

برای دیدن مطالبی درباره  تولید فیلتر هوا با دستگاه فیلتر هوا و دستگاه اتوماتیک فیلترهوا لطفا کلیک کنید 

ظاهر فیلتر هوا

فیلترهای هوای اتومبیل معمولاً از اشکال مستطیل ، مربع و دایره استفاده می کنند. شکل تاثیری در عملکرد آن ندارد.

سیلندرهای هوای خودروهای اسپرت که استوانه ای هستند برای تزریق مقدار اکسیژن مورد نیاز به موتور ماشین با مقدار بیشتری است.

دلیل اینکه این نوع فیلترها می توانند مقدار بیشتری از هوا را به موتور وارد کنند این است که کاغذ فیلتر تمام سطوح مقطع آن رامی را پوشانده و این باعث فیلتر شدن مقدار زیادی اکسیژن می شود.

فیلترهوا چه تاثیری در مصرف سوخت دارد؟

فیلتر هوا

پیشرانه خودرو برای شروع کار خود به اکسیژن و سوخت نیاز دارد. نسبت دو به یک اکسیژن به سوخت وجود دارد ، برای این منظور به دو واحد اکسیژن و یک واحد بنزین نیاز است.
تصور کنید که بیش از حد کار کند و تمام منافذ گرفته شوند و اکسیژن کمی وارد پیشرانه شود ، در این حالت نسبت مشاهده نمی شود و پیشرانه برای ادامه کار سوخت بیشتری مصرف می کند. سرانجام ، اگر فیلتر هوا را در زمان مناسب تغییر ندهیم ، مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد.

عمر مفید فیلتر هوای خودرو

عمر مفید هر فیلتر هوا تا زمان است که آلوده شود و از ورود هوای پاک و اکسیژن به موتور جلوگیری کند.
بهترین راه برای بررسی فیلترهوا ، کنترل بصری آن است. رنگ تیره فیلتر به معنای پایان عمر آن است و باید تعویض شود.

اما این تنها راه تعیین پایان عمر فیلتر هوا نیست ، بلکه ساده ترین راه ممکن است ، راه دیگر مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو است که در آن زمان فیلتر هوا ذکر شده است.

البته این زمان بسته به شرایط آب و هوایی و میزان استفاده از ماشین تغییر خواهد کرد ، به عنوان مثال ، در مکانهایی که جاده ها خاکی است یا در شهرهایی که آلودگی بیشتری دارند.
فیلتر هوای ماشین باید زودتر از زمان مشخص شده در دفترچه راهنما تعویض شود برخی توصیه می کنند که می توانید همزمان با تعویض روغن موتور ، به خصوص در شهرهای آلوده ، فیلتر هوای خودرو را نیز تعویض کنید.

در مناطق شرجی و آلوده ، صرف نظر از تاریخ استفاده از فیلتر ، می توانید فیلتر هوای ماشین را بعد از هر 5000 کیلومتر تعویض کنید و در مناطقی که هوا تمیزتر است ، باید فیلتر هوای ماشین را بعد از هر 10 هزار کیلومتر تعویض کنید.

برای اطمینان از این امر توصیه می شود که فیلتر هوای خودرو را هر 5000 کیلومتر تعویض کنید.

خرید یا تمیز کردن فیلتر هوا

گاهی اوقات باد می تواند مقداری از گرد و غبار نشسته بر روی فیلتر را از بین ببرد و عمر آن را تا حدی افزایش دهد ، اما باید توجه داشت که با تمیز کردن فیلتر ، گرد و غبار و آلودگی هایی که با فیلترهوا ترکیب می شوند پاک نشود. فقط گرد و غبار نشسته بر روی فیلتر پاک می شود و مواد باقیمانده اثرات مخرب خود را حفظ می کنند.

شستن فیلتر هوا هرگز توصیه نمی شود. اگرچه در بعضی از مدل ها فیلتر قابل شستشو است ، اما در مدل های کاغذی فیلتر هوا کاملاً از بین می رود ، بنابراین شستن آن بی فایده است.

لازم به ذکر است که وجود چندین آلودگی روی فیلتر باعث آسم ، آلرژی ، بیماریهای تنفسی و پوستی می شود ، بنابراین بهتر است به جای شستشو و تمیز کردن ، فیلترهوا تعویض شود. بنابراین به دلیل ارزان بودن و راحتی تعویض فیلتر ، تعویض آن ارزانتر و راحت تر خواهد بود.